GİRİŞ

ARAÇ TAKİP SİSTEMİ

Araç takip sistemleri globalleşen dünyada gittikçe önem kazanmaktadır. Birden fazla araca sahip firma, kurum ve şirketlerin çevrimiçi durumda herhangi bir teknolojik aygıt sayesinde (bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi) bağlı araçların takibini sağlarlar. Bu sayede anlık olarak kesintiye uğraşamadan kontrol edilir araçlar. Araçların takibi GPS teknolojisiyle sağlanmaktadır. Global Konumlandırma Sistemi’nin kurulduğu araçlarda araçların takip analizinin, hız, durma gibi durumların tespiti gerçekleştirilmektedir. Araç takip sistemiyle elde edilen veriler, kurumların geçmişe ve geleceğe dönük değerlendirmelerine katkı sunar, şirket için planlamalarında rol oynar.

Araç Takip Sistemleri

Araç takip sistemleri biçimsel olarak kendi içine ayrı kategorilere ayrılmaktadır. Pasif araç takibi ve aktif araç takibi şeklinde kendi içinde bölümlere ayrılan araç takip sistemlerinde aracın hareketlere yönelik anlık dönüt sağlanan sisteme aktif araç takibi denir. Bu sistemde aracın GPS konumu, yönü, hızı motor hareketlerine dair veriler bilgi merkezine gönderilmektedir. Pasif araç takibinde ise aktif araç takibinden ki sisteminin formunda verilerin bilgi merkeze iletimi mevcuttur fakat pasif araç takip sistemine kablolu biçimde de geri dönüt alınabilmektedir. Bu durum çevrimiçi bağlantının olmadığı durumlarda depolanan bilginin aktarılmasıyla sağlanır. Her iki takip sistemini de sağlayan araç takip sistemleri de vardır. Bu sistem çevrimiçi veya çevrimdışı her durumda veri akışını gerçekleştirebilmektedir.

Araç Takip Sistemi’nin işlevleri

Araç takip sistemiyle ilgili hizmet sağlayıcısının size ilettiği bilgilerle sisteme giriş yapıp, sistemin entegre edildiği araçların durma ve hareket ivmesini görüntüleyebilirsiniz. Hareket eden araç veya araçların hız çizelgelerini saptayıp analiz edebilirsiniz. Araç veya araçların km bazında harcadıkları yakıt tüketimini görerek bütçe planlamalarınızı şekillendirebilirsiniz. Araç takip sisteminin sağladığı bu hizmetlerin geri dönütü olarak bütçe, operasyon ve geleceğe dair planlamalarınızı doğru, etkin ve işlevsel şekilde değerlendirebilirsiniz.

Araç Takip Sistemi’nde dikkat edilecek hususlar

Araç takip sistemi hizmeti satın alırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlardan başlıca olanı araç takip sisteminin kapsamıdır. Araç takip sisteminin kapsamı firmaya ait araç ve araçların seyahat kapsamı, rotasını kapsayıp kapsamadığı konusu önemlidir. İşlevsel bir araç takip sisteminin işlevsel olarak kapsamı geniş olması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus donanım sistemidir. Araç takip sisteminin donanımı, çevrimiçi desteğin ve bilgi akışının teknolojik olarak yenilikçi ve sağlam bir altyapıya oturtulması şarttır. Donanım güncellemelerinin sürekli ve doğru yapılması hizmet sağlayıcıdan hizmet alanlar için önemlidir.

TRACKEREURO MOBİL TAKİP SİSTEMLERİ VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

+